Jak myć włosy? 10 podstawowych zasad!

Jak myć głowę? Niby prosta sprawa: spłukujemy ją i włosy wodą, nakładamy szampon, płuczemy, dajemy odżywkę i tyle! Z pozoru wszystko się zgadza. Najważniejsze jednak, by wiedzieć jak myć prawidłowo.

Przygotowaliśmy dla Was 10 zasad, które naszym zdaniem są kluczowe w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów. Przede wszystkim…

1. Jak myć włosy? Dobieraj myjadło do potrzeb skóry głowy!

To niestety jedna z zasad, którą najczęściej pomijamy, gdy rozpoczynamy świadomą pielęgnację, kierując się w doborze odpowiedniego szamponu jedynie stanem naszych włosów na długości.

Pamiętajmy, że zadbana i odpowiednio oczyszczana skóra głowy = zdrowe włosy.

Tworząc nasze produkty, zadbaliśmy o to, by każdy znalazł coś dla siebie. Myjesz głowę codziennie? Nie ma problemu: nasze myjadła zostały opracowane na bazie łagodnych substancji myjących!

  • Skóra bardzo sucha, wrażliwa: emulsja Fluffy
  • Wymagająca łagodnego oczyszczenia, przetłuszczająca, potrzebująca ukojenia, regulacji i odbicia włosów u nasady: szampon Murky
  • Normalna, potrzebująca głębokiego, lecz łagodnego, oczyszczenia z wszelkiej nadbudowy minerałów lub pozostałości innych kosmetyków: szampon Squeaky Clean
  • Potrzebująca regulacji, oczyszczenia, redukcji przetłuszczania, ale też sucha, wrażliwa, z tendencją do łupieżu: emulsja Murky 

2. Rozwadniaj i spieniaj szampon przed użyciem: metoda kubeczkowa.

Kiedyś zwykliśmy mieć tendencję do wylewania szamponu bezpośrednio na włosy i skórę – TO BŁĄD!
Wpływa to nie tylko negatywnie na wydajność produktu, ale w dużej mierze łączy się z ryzykiem niedomycia szamponu. W efekcie musimy liczyć się z tym, że niedomyty kosmetyk sprawi, że nasze włosy mogą wyglądać nieświeżo lub bardzo szybko tę świeżość utracą.

Pianę łatwiej i szybciej zmyć, niż szampon w czystej żelowej postaci – warto spróbować rozwadniać i go spieniać! 🙂

Jak myć metodą kubeczkową? Polega ona na spienianiu szamponu z dodatkiem wody w miseczce lub pojemniku z wieczkiem. Następnie wytworzoną lejącą pianę rozprowadzamy na skórze głowy, wykonując delikatny masaż. Spłukujemy pianę letnią wodą.

Rozwodnienie i spienienie ułatwia mieszaninie dotarcie do wszystkich zakamarków pomiędzy włosami i skórą głowy, niezależnie od gęstości włosów. Pomaga również oszczędzać szampon i redukować koszty świadomej pielęgnacji 😉

3. Przed myciem: rozczesuj włosy, zgodnie z kierunkiem lania wody.

Dzięki temu minimalizujemy pojawianie się kołtunów i zjawisko plątania w trakcie mycia, jak i suszenia.

Jeśli jesteś posiadaczem włosów kręconych – rozczesuj je tylko wtedy, gdy są pokryte odżywką, np. przy metodzie OMO.

4. Myj skórę głowy, wykonując delikatny masaż.

Pamiętajmy, że to skóra głowy wydziela sebum i reaguje najgorzej na zanieczyszczenia.

Podczas mycia głowy, dzięki prawidłowej technice przeprowadzacie również masaż skóry głowy. Taki masaż dodatkowo stymuluje skórę głowy, co może nawet poprawić tempo wzrostu włosów i pojawianie się baby hair.

No i bardzo ważne, żeby…

5. …nie trzeć włosów!

Nie pierzcie włosów podczas mycia! To jeden z grzechów głównych i najczęstszych motywów, występujących w telewizyjnych reklamach myjadeł, uczących bardzo złych nawyków. Mycie skóry głowy i pozwolenie pianie spłynąć po długości włosów, to gwarancja ich oczyszczenia. Jeżeli obawiacie się niedomycia, możecie delikatnie wgnieść pianę we włosy.

Pamiętajmy, że mokre włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, niezależnie od typu i rodzaju używanego myjadła.

6. Lepiej umyć dwa razy mniejszą ilością szamponu, niż raz za dużą.

To, co bez wątpienia wyróżnia nasze produkty, to wydajność! Już niewielka ich porcja ze spokojem domywa, pozostawiając skórę i włosy dobrze oczyszczone.

Pamiętajcie, że lepiej umyć głowę dwa razy mocniej rozpienionym szamponem, niż raz takim skoncentrowanym, co łączy się z wyżej opisanym punktem 2.

7. Po myciu nałóż odżywkę/maskę, przynajmniej na końce!

Jedna z najważniejszych zasad prawidłowego procesu mycia! Oczyszczone włosy doskonale przyswajają wszystkie składniki odżywcze, które serwują nam maski kondycjonujące, ale przede wszystkim wymagają domknięcia właśnie tym etapem.

Stosowanie odżywek po myciu pomaga uporać się z przeróżnymi problemami, takimi jak: puszenie, elektryzowanie, strączkowanie, uczuciem „tępych”/nieprzyjemnych w dotyku włosów, a także ułatwia ich rozczesywanie!

A jak mowa o odżywkach – mamy je również w (niedalekich) planach! ♥

Dowiedz się więcej o Równowadze PEH!

8. Nie używaj zbyt gorącej ani zimnej wody.

Najlepiej używać letniej wody między każdym z etapów procesu mycia. Dlaczego? Żaden włos nie lubi wysokich, czy też za niskich temperatur – nie wspominając już o czystej kwestii zdrowotnej, bo chyba nie chcemy doprowadzić do poparzenia, czy odmrożenia skóry! 😉 Inny powód – skrajne temperatury także przyczyniają się do osłabiania struktury włosa.

9. Myj głowę tak często, jak tego potrzebujesz.

Kiedy czujecie, że trzeba umyć głowę, nie należy dopuszczać do nadmiernego przetłuszczenia – bardzo łatwo wówczas o pojawienie się swędzenia czy podrażnień.

Z drugiej strony, nie ma potrzeby myć codziennie, jeżeli skóra głowy się o to nie dopomina. Więcej przydatnych wskazówek znajdziecie w poniższym artykule:

10. Dokładnie dopłukuj włosy.

Niedopłukany szampon, to także potencjalna przyczyna podrażnienia, swędzenia, przetłuszczania, a nawet łupieżu. Przy silnych lub długotrwałych podrażnieniach, włosy mogą się przerzedzić lub mocniej wypadać.

A jak wygląda to w przypadku odżywek? Na rynku znajdziecie przeróżne produkty, w tym odżywki bez spłukiwania (zwłaszcza przy pielęgnacji włosów kręconych). Przy włosach o niższej porowatości, z tendencją do tzw. „przyklapu” niedomyta odżywka może jedynie problem ten może pogłębić i niekorzystnie wpływać na ich świeżość.

Przy zachowaniu powyższych, prostych zasad będziecie na najlepszej drodze do świadomej pielęgnacji swoich włosów! ♥

jak myć włosyfot. Mateusz Polkowski