Masz kręcone włosy lub fale i chcesz zgłębić temat ich świadomej pielęgnacji? To świetnie się składa, bo ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi oraz wyjaśniamy poszczególne pojęcia, które mamy nadzieję rozwieją wszelkie wątpliwości.
Artykuł ten polecamy także wszystkim prostowłosym, być może w Waszym towarzystwie również znajdują się kręciołki?
Jak rozpoznać kręcone włosy?
Określasz swoje włosy jako „niesforne”? Puszą się, plączą, a każda próba ich rozczesania na sucho wiąże się z ciągnięciem, jeszcze większym puchem i efektem „pudla”? Gdy złapie Cię deszcz, to poszczególne pasma zaczynają tworzyć spiralki? To znak, że Twoje włosy najprawdopodbniej chcą się kręcić!
Istnieją różne typy skrętów, które widzicie na powyższej grafice, gdzie typ 1 prezentuje typowe włosy proste. Najczęściej spotykanym rodzajem włosów kręconych są fale 2b – tym rodzajem może poszczycić się co najmniej połowa Polek i Polaków! Rzadziej widujemy na ulicy typ 4, znany wszystkim jako „afro” – co nie znaczy, że się nie zdarza!
Mam kręcone włosy: CO ROBIĆ?
Czesz kręcone włosy wyłącznie na mokro, delikatnie rozdzielając je palcami, gdy są pokryte odżywką. Możesz użyć do tego szczotki Denman lub grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Metoda mycia OMO (Odżywka, Mycie, Odżywka) w tym przypadku powinna przypaść Ci do gustu! Dzięki temu Twoje pasma zaczną wydobywać swoją naturalną tendencję do kręcenia: wówczas możesz przejść do stylizacji.
Cały proces prawidłowego użycia stylizatora/żelu opisaliśmy dokładnie w oddzielnym artykule, dołączając nawet prostą instrukcję obrazkową!
Podstawą świadomej pielęgnacji włosów jest RÓWNOWAGA PEH. To zachowanie balansu pomiędzy trzema grupami składników: proteinami, emolientami oraz humektantami. Bardzo duża część kręconej społeczności chwali sobie zastosowanie w pielęgnacji protein. Oczywiście ich nadmiar może powodować zjawisko tzw. przeproteinowania (włosy suche, sianowate i sztywne), lecz nie radzimy absolutnie rezygnować z ich stosowania! Proteiny mogą świetnie podbijać skręt oraz dodawać objętości, która jest zdecydowanie pożądana przy włosach kręconych. Natomiast emolienty powinny być podstawą każdej pielęgnacji włosów, pielęgnacja kręconych włosów nie jest wyjątkiem – kręciołki uwielbiają emolienty! Pomagają one nadawać włosom elastyczność, miękkość oraz chronić je przed czynnikami zewnętrznymi. No i najważniejsze: utrzymują nawilżenie w ich strukturze, którego włosy kręcone potrzebują najbardziej z uwagi na dużą tendencję do „suchości”.
…a czego nie robić?
Przede wszystkim wystrzegaj się czesania na sucho – kręciołki mają na to alergię! Co więcej, może to prowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych, wyrywania włosów i niszczenia ich kręconego potencjału.
Czego wypadałoby unikać w kosmetykach? Przede wszystkim ciężkich silikonów oraz wosków: mogą one negatywnie wpływać na jakość skrętu, rozluźniając go i obciążając. Czy to znaczy, że już nie możesz używać silikonowego serum? Niekoniecznie, jeżeli zawarte w nim silikony nie przeszkadzają Twoim włosom w kręceniu się. Jednak w typowej metodzie pielęgnacji kręconych włosów, lepiej ich unikać.
Mowa tutaj o metodzie CG, stworzonej przez Lorraine Massey, autorkę książki “The Curly Girl Method”. Metoda cg zakłada odrzucenie silikonów, oblepiaczy, mocnych detergentów.
W CG UNIKAJ:
- Lanolin
- Mineral oil
- Paraffinum Liquidum
- Petrolatum
- Wax
- Cera Alba
- Dimethicone
- Amodimethicone
- Dimethiconol
- Cyclopentasiloxane
- Amodimethiconol
Natomiast absolutnym złem, niezależnie od wybranej metody, jest używanie w kosmetykach wysuszających alkoholi. Trzeba jednak rozróżnić te złe od tych dobrych – alkohol alkoholowi nierówny!
ALKOHOLE WYSUSZAJĄCE:
- Alcohol Denat.
- Isopropyl Alcohol
- Ethanol
- SD Alcohol
- Propanol
- Propyl Alcohol
ALKOHOLE TŁUSZCZOWE/EMOLIENTY:
- Cetyl Alcohol
- Cetearyl Alcohol
- Mirystyl Alcohol
- Isocetyl Alcohol
- Arachidyl Alcohol
- Decyl Alcohol
- Stearyl Alcohol
A co z alkoholem we wcierkach? Jeśli nie masz problemów ze skórą głowy – oczywiście nie musisz ich unikać! Alkohol pomaga składnikom wcierek lepiej działać, stymulując porost. Wcierki alkoholowe są jak najbardziej w porządku, oczywiście nie dla wrażliwych, przesuszonych głów.
Pytania i odpowiedzi!
Czym jest stylizator i jak działa?
Na rynku jest wiele produktów do stylizacji włosów kręconych i falowanych: od pianek, po kremy i żele utrwalające. Odpowiednio stosowane nadają fryzurze pożądanego efektu miękkości, utrzymania pasm w ryzach, objętości oraz podkreślenia skrętu włosów.
Już teraz możecie stosować nasz autorski, pierwszy w Polsce naturalny stylizator do włosów kręconych i falowanych Hairy Tale Curlmelon! A może wolisz coś proteinowego? Nasz Lemon Lemur sprawdzi się doskonale!
Dla kogo przeznaczone są stylizatory?
Przede wszystkim dla osób, które chcą zadbać o wydobycie swoich naturalnych kręconych włosów.
Mam proste włosy, ale chciałabym/chciałbym, żeby naturalnie się kręciły. Czy stylizator mi pomoże?
I tak, i nie. Niestety nie ma takiego kosmetyku, który z naturalnie prostych włosów stworzy burzę loków. Stylizatory najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji włosów kręconych i falowanych.
Jednakże można stworzyć fale DIY: zaplatając w warkocz, pokryte niewielką ilością żelu, wilgotne włosy. Po zupełnym wyschnięciu wystarczy je rozpleść i wytworzone tzw. „sucharki” odgnieść, by uzyskać tymczasowe fale!
Masz kręcone włosy i chcesz zgłębiać wiedzę o ich świadomej pielęgnacji? Zapraszamy do dołączenia do grupy CURLY HAIR PROJECT na facebooku! Znajdziecie tam mnóstwo przydatnych wskazówek i jeszcze więcej zakręconych osób! ❤