Wypadanie włosów, strączkowanie i wykruszanie to jedne z najczęstszych włosowych problemów. Czasami zauważamy nawet pojedyncze supełki! Jak sobie z nimi radzić i zapobiegać? Z czego mogą wynikać włosowe problemy?
Jakiś czas temu przeprowadziliśmy na naszym instagramie Q&A, w którym zapytaliśmy naszych obserwujących jaki jest ich największy problem z włosami. Odzew był OGROMNY! Dlatego w tym wpisie poruszymy istotne kwestie. Jeśli doskwiera Ci nadmierne wypadanie włosów, denerwują Cię strączki lub walczysz ze zniszczeniami to serdecznie zapraszamy dalej.
Wypadanie włosów
Jak już wiemy dziennie wypada nam około 100-200 włosów i jest to jak najbardziej normalne! Cykl ,,życia” włosa dzieli się na 3 fazy:
- ANAGEN, czyli fazę wzrostu w mieszku włosowym (czas trwania od 2-7 lat).
- KATAGEN, tak zwana faza zaniku macierzy i włos zostaje wypchnięty do powierzchni skóry (czas trwania ok. 14-21 dni).
- TELOGEN, będący fazą wypadania włosa. To cykl, który trwa mniej więcej od miesiąca do 90 dni, w ciągu których cebulka staje się z czasem coraz cieńsza. Następnie wypada najczęściej w trakcie mycia, czesania włosów albo pozostaje wypchnięta przez nowy włos. Czyli pojawiają się baby hair.
Wypadanie włosów a zdrowie
Przyczyny wzmożonego wypadania włosów są różne i często związane są z naszym stanem zdrowia. Może to być:
- nadmierny stres emocjonany,
- reakcja organizmu na przyjmowane leki, np. heparynę lub antydepresanty,
- choroby endokrynologiczne,
- niedobór witamin w diecie,
- stan gorączkowy,
- przebyta ciąża,
- uwarunkowanie genetyczne.
Jakie badania wykonać na wypadanie włosów?
Jeśli zaobserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który zleci wykonanie badań:
- ferrytyna,
- żelazo,
- podstawowa morfologia,
- poziom wit. D
- „hormony tarczycy”: TSH, fT3, fT4.
Pamiętaj o tym, żeby regularnie kontrolować swoje zdrowie!
Wcierki na wypadanie włosów
Nie zapominajmy o pielęgnacji! Warto wdrożyć do włosingu wcierki do skóry głowy Szczególnie skuteczne mogą okazać się nasze wcierki Hairy Tale Cosmetics:
- WASABI – stymulująca wcierka z ekstraktem wasabi o działaniu kojącym na skórę głowy.
- GRASSHOPPER – regulująca wcierka z ekstraktem z drożdży browarniczych i chmielu o działaniu ograniczającym wypadanie włosów, również typu androgenowego.
- MAGIC MUSHROOMS – nada się zarówno dla suchej, jak i przetłuszczającej się skóry głowy. Zawiera ekstrakt z grzybów shitake i kwas szikimowy o działaniu regulującym proces rogowacenia naskórka.
Sam sposób ich aplikacji jest łatwy i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy spryskać niewielką ilością wilgotną skórę głowy po myciu, rozprowadzić opuszkami palców i tyle! Jeśli ktoś jeszcze nie stosował żadnych wcierek do skóry głowy, to może być dobry bodziec do przyspieszenia porostu i zahamowania nadmiernego wypadania włosów.
Strączkowanie się włosów
Strączkowanie włosów to zbijanie się w pojedyncze, oddzielające się od siebie pasma. Można je zaobserwować u włosów niskoporowatych lub falowanych i kręconych. O ile w przypadku fal i loków jest to naturalne, tak u włosów prostych nie jest pożądane.
Jakie są inne przyczyny strączkowania włosów:
- duża wilgotność powietrza,
- niedobór protein w pielęgnacji,
- nadmiar emolientów,
- nadbudowa z twardej wody lub pozostałości produktów (np. silikony).
Jak zapobiegać strączkowaniu się włosów?
- Nie unikaj protein i humektantów w swojej pielęgnacji. Proteiny dodają objętości i zwiększają sypkość. Natomiast humektanty dodadzą im lekkości.
- Regularnie oczyszczaj swoje włosy mocniejszym szamponem. Dzięki temu pozbędziesz się nadbudowy minerałów z włosów i pozostałości innych produktów. Ponadto dodasz objętości u nasady, która w przypadku włosów niskoporowatych jest pożądana.
- Spróbuj wydobywania skrętu. Jeśli nie lubisz siebie w kręconych włosach to nie musisz tego robić, ale spróbować nie zaszkodzi 🙂
Co wybrać od nas by zniwelować strączki:
- Dragon Wash – oczyszczający szampon
- Squeaky Clean – łagodny szampon chelatujący do mycia w twardej wodzie
- Oatme – proteinowa maska do włosów o różnej porowatości
- Flylight – lekka odżywka emolientowa do włosów niskoporowatych
- Lemon Lemur – proteinowy żel do fal i loków.
Alternatywna metoda, która raczej opiera się na raczej maskowaniu niż jego zapobieganiu, to związanie włosów w kok lub zaplecenie warkocza. To zawsze się sprawdzi, jeśli nie masz czasu na włosing, a obudziłeś/łaś się z bad hair day! Tutaj polecamy nasze jedwabne scrunchie HAIRWEAR, które dzięki swojej gładkiej powierzchni nie uszkadzają struktury włosów.
Supełki na włosach czyli Trichonodosis
Zdarzyło Ci się zauważyć kiedyś włos z pętelką, która pojawiła się niewiadomo skąd? Na pierwszy rzut oka wygląda jak malutka kuleczka, jednak gdy bardzo dobrze się jej przyjrzymy, możemy dostrzec supełek. Co to takiego i skąd się biorą supełki na włosach?
Trichonodosis charakteryzuje się pętelkami na dystalnej części trzonu włosa. Mogą pojawiać się spontaniczne lub być zależne od czynników mechanicznych, takich jak agresywne tarcie włosów ręcznikiem lub energiczne czesanie. Często pojawiają się na włosach kręconych.
Żeby zminimalizować występowanie Trichonodosis:
- odsączaj dokładnie nadmiar wody z włosów przy użyciu ręcznika z wiskozy, bawełnianej koszulki lub turbanu,
- nie trzyj włosów ręcznikiem.
- Delikatnie wgniataj stylizatory przy wydobywaniu skrętu. Możesz do tego użyć bawełnianej koszulki i zrobić mikroplopping.
- Rozczesuj włosy przy użyciu odpowiedniej szczotki. Najlepiej sprawdzi się szczotka Paddle Brush. Jeśli masz włosy kręcone, czesz je wyłącznie gdy są pokryte odżywką. Do rozczesywania i wczesywania sprawdzą się nasze odżywki Flylight.
Supełki Trichonodosis należy jednak odróżnić od jaj składanych przez wszy głowowe Pediculus humanus!
Kruszenie się włosów
Przyczyną kruszenia się włosów może być stylizacja na gorąco bez zastosowania termoochrony. Do tego należy włączyć częste farbowanie i rozjaśnianie, nieregularne podcinanie końcówek, a nawet niesuszenie.
Poza kwestią odpowiedniej pielęgnacji, należy wziąć również pod uwagę kwestie zdrowotne. Jeśli zauważasz u siebie wykruszanie lub wzmożone wypadanie włosów mimo dbania o włosy – KIERUNEK LEKARZ!
Jeśli masz swoje sprawdzone sposoby na włosowe problemy, daj nam znać ❤
źródła:
Trichonodosis by M Kumaresan and MS Deepa; Department of Dermatology, PSGIMSR, Coimbatore, Tamil Nadu, India
1Cutis Skin Clinic and Hair Transplant Center, Coimbatore, Tamil Nadu, India; © International Journal of Trichology