Malassezia furfur. Co to jest i jak się tego pozbyć?

Malassezia furfur. Co to jest i jak się tego pozbyć?

Malassezia furfur to gatunek grzyba, naturalnie występujący na ludzkiej skórze, w tym owłosionej skórze głowy. W sytuacji nadmiernego namnożenia się tego grzyba, pojawić się mogą dermatozy takie jak łupież, łupież pstry, łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS), grzybica.

Malassezia furfur to drożdżaki, naturalnie bytujące na skórze z uwagi na zdolność do metabolizowania tłuszczy wchodzących w skład sebum. Dlatego też ich ulubione miejsce bytowania to ujście gruczołów łojowych.

malassezia furfur
malassezia furfur

Chociaż sam fakt obecności tego grzyba na skórze jest normalny, jego przerost lub indywidualna wrażliwość na Malassezię wywołuje przeróżne problemy. W przypadku ŁZS jest to pogorszenie stanu skóry poprzez stymulowanie odpowiedzi autoimmunologicznej: jeszcze większe wydzielanie sebum, świąd.

Świąd wywołany odpowiedzią organizmu na drożdżaki, powoduje drapanie się, które również pogłębia problem, zwiększa wydzielanie sebum i może prowadzić do powstania stanów zapalnych.

Typowe produkty przeciwłupieżowe to zazwyczaj szampony oparte na mocnych detergentach lub wcierki alkoholowe, zawierające silne substancje przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol. Preparaty takie natychmiastowo i agresywnie eliminują drożdżaki, rozwiązują problem, ale niestety często tymczasowo.

Znane jest zjawisko nawrotu łupieżu zaraz po odstawieniu produktów przeciwłupieżowych: to właśnie ten efekt! Po całkowitym wytrzebieniu grzybów ze skóry głowy, jej ponowne zasiedlenie będzie dawało mocną odpowiedź ze strony organizmu, mocny świąd i nawrót nadprodukcji sebum.

Jak pozbyć się Malassezia furfur?

Odpowiedź to oczywiście: podziałać produktem o działaniu przeciwgrzybiczym. Doraźnie i w konsultacji z lekarzem dermatologiem, kuracja mocnymi środkami zawierającymi ketokonazol jest wskazana – zawsze należy stosować się do zaleceń.

Nie należy na własną rękę stosować tych produktów dłużej, niż zostało zalecone! Zwiększa to ryzyko nawrotów problemu i ogólnego pogorszenia kondycji skóry głowy, co może prowadzić nawet do osłabienia porostu włosów czy przerzedzeń.

Jak przeciwdziałać nawrotom?

Malassezia furfur lubi wracać, a żeby utrzymać ją w ryzach, warto mieć pod ręką delikatniejszy, ale skuteczny środek. Mocne szampony i wcierki alkoholowe z substancjami przeciwgrzybiczymi lubią wysuszać skórę i oprócz oczywistej korzyści: usunięcia drożdżaka, pogarszają ogólny stan skóry, uwrażliwiają i przesuszają ją.

Przy dłuższym lub stałym stosowaniu, mogą prowadzić do długofalowego pogorszenia sytuacji! To kuracje, nie produkty codziennego użytku.

Dlatego, aby przeciwdziałać nawrotom problemu, warto wdrożyć kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które są jednocześnie łagodne, ale również skuteczne w redukcji drożdżaka Malassezia furfur.

Nasze produkty a Malassezia furfur!

Nasz linia Murky, oraz nowy szampon oparty na anionowym detergencie, Dragon Wash, zostały przetestowane w Laboratorium Symbiosis i potwierdzone zostało ich działanie przeciwdrobnoustrojowe w kierunku Malassezia furfur. Tak prezentuje się ich działanie:

malassezia furfur

Szampon Murky oraz szampon Dragon Wash mają porównywalne działanie, natomiast emulsja Murky działa również skutecznie, ale łagodniej. Inny wygląd próbki jest też spowodowany kremową formą produktu, podczas gdy szampony są transparentne.

Linia Murky działa przeciwłupieżowo!

Oba produkty Murky: szampon oraz emulsja, stworzyliśmy z myślą o skórze delikatnej, wrażliwej, ale przetłuszczającej się, a nawet takiej z ŁZS. Brakowało nam na rynku produktów bardzo delikatnych, ale skutecznych.

Murky szampon oraz emulsja oparte są wyłącznie na detergentach niejonowych, czyli tych najłagodniejszych. Za działanie przeciw Malassezia Furfur odpowiada w linii azeloglicyna, która dodatkowo redukuje wydzielanie sebum = zmniejszamy ilość „jedzenia” dla drożdżaków.

Oprócz tego oba Murky zawierają ekstrakt z piołunu. Piołun to bogactwo substancji goryczkowych, dla nas istotne są „laktony seskwiterpenowe z grupy gwajanolidów o charakterze proazulenów, głównie absytyna” (Roślinne surowce kosmetyczne, R. Czerpak, A. Jabłońska-Trypuć).  Ekstrakt z piołunu ma działanie tonizujące, antyseptyczne i delikatnie przeciwgrzybicze, w naszych produkach wspierające dla azeloglicyny.

malassezia furfur

Szampon Murky jest zdecydowanie skuteczny w zwalczaniu Malassezia furfur, a emulsja jest albo idealnym podbiciem tego działania, albo nieco łagodniejszym środkiem.

A co z nowym szamponem… To zdradzimy już niedługo! Znacie już nazwę, łatwo domyślić się, co będzie na opakowaniu. Zdradziliśmy też, że będzie to szampon mocniej oczyszczający, bo zawierający detergenty anionowe. Oczywiście nie obędzie się bez zaskakujących, nietypowych surowców w składzie, ciekawej konsystencji i nietypowego detergentu!

Obserwujcie nas na instagramie @hairytalecosmetics by nie przegapić nowości! Koniecznie dajcie też znać, czy nasze produkty pomogły w walce z łupieżem, przetłuszczaniem, ŁZS i innymi problemami skórnymi.

Źródła:

  • Roślinne surowce kosmetyczne, R. Czerpak, A. Jabłońska-Trypuć, MedPh, Wrocław 2019.
  • Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, M. Noszczyk, PZWL Wydawnictwo
    Warszawa 2013.
  • Adalsteinsson, Jonas A., Shivani Kaushik, Sonal Muzumdar, Emma Guttman‐Yassky, and Jonathan Ungar. „An Update on the Microbiology, Immunology and Genetics of Seborrheic Dermatitis.” Experimental Dermatology 29, no. 5 (2020): 481-89. doi:10.1111/exd.14091.
  • „Malassezia Furfur Infection.” Definitions, 2020.
    Hay, R.j. „Malassezia, Dandruff and Seborrhoeic Dermatitis: An Overview.” British Journal of Dermatology 165 (2011): 2-8. doi:10.1111/j.1365-2133.2011.10570.x.